První várka roku 2023!

11.1.2023

První várkou roku je vámi oblíbený Maerzen.

Německá piva vaříme rádi - jsou tradiční, ve světě moderních amerických ejlů působí navíc poměrně exoticky. Slavnostní Maerzen / Březňák patří k těm neoblíbenějším pivním stylům našich západních sousedů, k čemuž jistě dopomáhá jeho legendární dopitná, tedy Oktoberfest. A o jaké pivo tedy jde?

Receptura Březňáku se od 16. století, kdy je doložen, proměnila, podstata však zůstala. Konec pivovarské sezony byl bavorskými zákony stanoven na svátek sv. Jiří, se stoupajícími teplotami se totiž zvyšovalo riziko požáru (nemluvě o nebezpečně vysokých teplotách zrání piva). Březnové pivo tedy bylo silnější a více chmelené, což mu zaručilo delší trvanlivost, a mohlo se tak pít až do září. Regionálně se objevují světlé, jantarové i polotmavé varianty tohoto spodně kvašeného piva.

Naše varianta, kterou jsme vařili 11. a 12. ledna, vychází z bavorských receptů, využívá tamní melanoidní a karamelizované ječmenné slady, dodávající pivu větší plnost a jantarovou barvu. Jedná se o single hop, o hořkost i mírné citrusové aroma se stará Mandarina Bavaria, poměrně nový německý chmel vyšlechtěný z legendární americké odrůdy Cascade.

Na čepu již v březnu! Tak dej Bůh štěstí.