IPA 14° - anglická kultovní záležitost..

13.3.2023

Děvčata navařila skvělou IPU..

Na Mezinárodní den žen 8. března proběhl v pivovaru pohodový večer s kapelou Dabljů, která do pivovaru přinesla líbivé zvuky saxofonu a kytary. Pivovar byl plný krásných a sympatických žen, které přišly ochutnat IPU, kterou ve spolupráci s naším sládkem Prokopem Herákem, navařila děvčata z našeho pivovaru v rámci zviditelnění organizace Pink Boots Society, která podporuje ženy v pivovarnictví. Jsme rádi, že se vás sešlo tolik a že jste si večer užili plnými doušky.
Ale teď se zaměříme na samotnou IPU. Povíme si něco o její historii i o tom, čím je ta naše tak zajímavá.
Anglická kultovní záležitost a jeden ze základů craftové scény. V dnešní době najdeme IPA v mnoha podobách a chutích, od světlých po černé, od suchých po plné, většinou však mohutně aromatické. A kde se tedy to IPA vlastně vzalo?
Na přelomu 17. a 18. století se v Anglii začíná vařit tzv. Pale Ale, tedy svrchně kvašené pivo, k jehož výrobě bylo použito světlých sladů. Pale Ale se poměrně záhy začalo dovážet do koloniální Indie, doplnilo tak tehdy oblíbený Porter. Na rozdíl od černého Porteru však Pale Ale v teplém klimatu více trpělo, pivovary ho proto začaly více chmelit (až dvojnásobně, a to i za studena), zároveň ho více prokvášely, aby omezily zbytkový cukr.
Indický exportní trh s pivem nepředstavoval pro Britské impérium nijak zásadní položku. Množství pivovarů, které dodávaly pivo East India Trading Co. postupně ubývalo, na konci 18. století tak většinu indického trhu ovládl Hodgsonův pivovar Old Bow, stojící nedaleko londýnských loděnic. Hodgson vařil původně Bitter a Porter, ovšem do Indie se vyváželo hlavně jeho East India Pale Ale, pivo velmi podobné dnešnímu IPA, byť místo ovocného aroma bylo pravděpodobně kořenité a zemité, nachmelené anglickou odrůdou East Kent Golding.
Přestože Hodgsonův vliv postupně upadal, India Pale Ale se uchytilo i ve své domovině a stalo se víceméně stálicí anglických pivovarů.
Naše čtrnáctistupňové IPA je pivo jantarové barvy, jehož plné tělo s karamelovými tóny je příjemně doplněno osvěžujícím aroma amerických chmelů - použité odrůdy Mosaic a Citra se projevují silnou broskvovou a mangovou vůní s příměsí citrusů. A na čepu ho najdete při každé návštěvě, jedná se o důležitou součást naší stálé nabídky:).
IPA 14°


Alkohol: 5,1% obj.


Stupňovitost: 14% hm.
PS: K dostání na čepu i v láhvi s sebou!
Rezervujte si místa v restauraci a přijďte ochutnat.