Káva, čokoláda a chuť britských ostrovů. Co je to?

2.2.2023

Oatmeal Stout 13° - chuť britských ostrovů..

V našem pivním seriálu se ze střední Evropy dostáváme do dalšího zásadního pivního světa, totiž na britské ostrovy. Tamní specifická tvrdá voda, zajímavé chmely a v neposlední řadě složité společenské poměry daly za vznik mnoha pivním stylům, bez kterých by byla nabídka velké části tuzemských minipivovarů podstatně chudší.
Jeden z nejznámějších a nejcharakterističtějších je bezesporu Stout.


Stout má historii spjatou s tzv. Porterem. Porter bylo (a stále je) silné, plné pivo, tehdy vařené pouze z tmavých sladů, které bylo oblíbené převážně u dělnické třídy. Pomaleji se kazilo, a když už, nebylo to na něm dlouho znát, čehož zneužívali hospodští, kteří staré pivo míchali s novou várkou.
Pivovary oblíbený Porter vařily v různých variantách, velké oblibě se těšil silný Stout Porter, který dal základy dnešním Stoutům. Ty prošly během posledních dvou století podstatnými změnami, původní čistě karamelizované slady nahradil z části slad světlý, doplněný praženým ječmenem. Cesty Stoutu a Porteru se poté rozdělily, ovšem nikdy se od sebe příliš nevzdálily.
V naší nabídce momentálně najdete zimní speciál Oatmeal Stout. Ten se stejně jako jeho příbuzní vyznačuje černou barvou a kávovou a čokoládovou vůní, ovšem přidáním ovesných vloček získal specifickou viskozitu, která působí jako sametové pohlazení.
Díky jemnému tělu, příjemně nachmelenému americkou odrůdou Columbus, je nebezpečně pitelný.
Čepujeme na baru a koupíte ho u nás také ve skle a PETu.
Tak Cheers!
Oatmeal Stout 13°


Alkohol: 5,4% obj.


Stupňovitost: 13% hm.
Rezervujte si místa v restauraci a přijďte ochutnat.